2014. október 13., hétfő

November 6., csütörtök

A szemerkélő esőben makettházat szorongató diákok siettek az iskola bejárata felé. Így simán be tudtuk azonosítani az osztálytársainkat. J Apu közvetlenül a suli előtt parkolt le.
– Sok sikert a rajzórához! – köszönt el, mikor sikeresen kiszedtük a házat az ülésről.
– Azta, Reni, ez állati ronda! Vladár tombolni fog! – köszöntött kedvesen Dave.
– Csak adjon egy kettest – motyogtam, és a kartonházzal a kezemben gyorsan berohantam a portára, mert a szemerkélő esőben már elkezdett lefolyni a vízfesték. Hurrá.
Törin Barka nem sokat tudott velünk kezdeni, mert minden második diák asztalán állt egy ház, amitől se nem láttak, se írni nem tudtak, úgyhogy inkább ismételtünk. Mellesleg a teremben volt öt álomházmodell meg a miénk, Ricsivel. Ezt a többiek is így kategorizálták. Már előre reszkettem a második órától, amikor is becsengetéskor Vladár becsapta maga mögött az ajtót. Jaj nekem! Nekünk. Mindegy. Az egész óra erre ment rá, névsor szerint kihívta a párokat, és szakértelemmel fürkészve az „alkotásokat”, osztályozott.
– Antai-Kelemen, Bencze! – kezdte, mire Virág és Cortez felkászálódott, és kivitték a pink-fekete házat a tanári asztalra.
Vladár bólogatva nézte, el volt ragadtatva (hát persze!) a designtól, az épület szerkezetétől és a külső elemektől. Aztán amikor Virág egyszerűen szétnyitotta, és mindenki meglátta a belső teret, az osztály egyöntetűen „húúú”-zott. Vladár meg kis híján elájult. Pechemre csak kis híján. Cortez csak csendben álldogált, Virág pedig részletesen beszélt a házról, bemutatta a helyiségeit, a funkcióit és az ablakban ácsorgó Pete Wentzet, amin nemcsak az osztály, de Vladár is jót derült. A bemutató végén csillagos-brillagos-trillagos ötöst kaptak, aztán folytatódott az osztályzás.
– Bernáth, Chatelain – szólította Vladár Andrist és Jacques-ot.
A bemutatót Andris tartotta, Vladár pedig bólogatva hallgatta. Lakóparkmodellt készítettek, egy ilyen kis miniatűr házsort. A munkájuk természetesen ötös lett, más kérdés, hogy óra után Andris megadta az internetcímét az igazi lakóparknak, tehát az apukájának egy régi munkáját adták be, de pszt!
– Felmayer, Haraszti – lapozott Vladár a naplóba, mire Dave és Robi kivittek egy lapos, ezüst tetős, űrhajó fazonú építményt. Felváltva beszéltek róla, egy ilyen „cyber űr-jövőházat” csináltak, napelemmel, digitális izékkel, én egy szót sem értettem az egészből, de azt hiszem, Vladár sem. Emiatt vagy ettől függetlenül, ötöst kaptak.
– Nagy, Neményi!
Zsolti üres kézzel ment ki a tanári asztalhoz, és megvárta Arnoldot, aki egy kastélymakettet tartott a kezében. Persze hogy ő beszélt róla, Zsoltinak semmi köze nem volt hozzá. Arnold hosszú és kimerítő beszámolójának annyi a lényege, hogy a Drakula-kastély ihlette, na meg az a milliónyi könyv, amit olvasott a témával kapcsolatban, és… Vladár félbeszakította, majd gyorsan beírta az ötösöket. Arnold kicsit sértetten kullogott vissza a helyére, mivelhogy belefojtották a szót. Zsolti azonban örült: nulla munkával három ötöst szerzett.
– Pósa, Rentai – nézett fel a naplóból Vladár. Jaj, ne! Azok mi vagyunk. Virággal összenéztünk, ő bátorítóan bólintott, én pedig összeszedtem magam, és kimentem az asztalhoz.
Ricsi hozta a „házunkat”, és kicsit tartva Vladártól, velem együtt hátrébb lépett. Még dobótávolságban voltunk, de vigasztalt, hogy ha jó a reflexünk, akkor elhajolunk, és egyenesen kirohanunk az ajtón. Vladár gúnyos mosolyra húzva a száját, óvatosan megforgatta az asztalon a – leginkább egy texasi rancsra hasonlító – egyszerű házikónkat.
– Lám-lám – kezdte, mire a többiek elnevették magukat. Én nem, mert nem tartottam viccesnek, na meg, mert tudtam, hogy a java eztán jön. Minden cinikus, megsemmisítő kritika egy „lám-lámmal” kezdődik. – Így fest annak az álomháza, aki nem szokott álmodni. Nos, ez látszik is – köhintette. Milyen kedves.
– Tanár úr, ezt ketten készítettük – védett meg Ricsi, ami igazán, igazán kedves volt tőle! Csak nem sokat ért. De ez mellékes.
– Látom, ezek szerint neked is gondod van a fantáziáddal, Pósa – vigyorgott gonoszul Vladár. – Akkor lássuk – ragadta meg a tollát, és a napló fölé emelte a kezét. Akkora gombóc volt a torkomban, hogy szinte elsírtam magam. Ha egyest ad, megbuktam. Rajzból! – Mindent összevetve, figyelembe véve, hogy egy órát biztosan foglalkoztatok vele, meg azt, hogy foltosra mázoltátok vízfestékkel… Kettes.
Hú. Megkönnyebbülten lesütöttem a szemem. Hála az égnek! De, egyébként mi az, hogy egy órát foglalkoztunk vele? Tuti, hogy nincs jól! Ha tudná, hogy több délután… áh, mindegy, a lényeg, hogy kettes.
– Szatmáry, Zsidák! – lapozott el a naplóban, miközben lehajtott fejjel visszakullogtam a helyemre.
Ebédszünetben a büfében vett forró csokikkal mentünk ki az udvarra, és a sálamat a szám elé húzva hallgattam Arnold és Virág vitáját, ami igazából reggel óta tartott, minden szünetben. Egyszerűen nem bírtak egymással.
– Majd belátod, hogy igazam van, amikor kicsit megérsz és levetkőzöd a most még divatos, de később szánalmassá váló műstílusodat – magyarázta Arnold.
– Egyáltalán nem szánalmas, a FOB az egyik legmenőbb banda, a zenecsatornákon állandóan az ő klipjük megy…
– A zenecsatornák mindig az aktuális trendnek megfelelő klipeket játsszák, így befolyásolják az egyéniség nélküli fiatalokat – darálta Arnold. Virág szomorúan csóválta a fejét, Arnold pedig vérszemet kapott, és folytatta. – Maradjunk abban, hogy ezt a beszélgetést folytatjuk egy év múlva. Kíváncsi vagyok, mit mondasz akkor.
– Ugyanezt! – vágta rá Virág hatalmas, csillogó szemmel. – Pete Wentz nekem örök! Örök!
– Nagy szavak – ismerte el cinikusan Arnold. – Virág, megmondjam neked, mi örök? A Beatles. Na, az örök. Virág hátrahajtott fejjel nevetett.
– Na persze. Beatles! Mintha a nagyszüleimet hallanám! Vagy anyut – közölte nevetve. Arnold lemondóan legyintett.
Cortezzel a szokásos csütörtök délutáni korrepetálásunkon végig verset elemeztettem. Hatra jött át, addigra összeszedtem minden szükséges tanulnivalót, és az étkezőasztalnál ülve neki is kezdtünk.
– Egy hasonlatot sem találtál? Tele van vele a vers! – közöltem.
– Hidd el, átkozottul kerestem – felelte unottan. És gúnyosan.
– Na jó, olvasd el még egyszer a hasonlat fogalmát, aztán keresd meg. Annyit segítek, hogy öt is van benne!
– Kösz – húzta maga elé kedvetlenül a könyvet.
– Nem gond, ha én addig angolozok?
– Nyugodtan. A szavakat tanulod?
– Aha.
Úgy húsz percen át néma csendben ültünk, ő hasonlatot keresett, én pedig az angolt magoltam. Körülbelül egyszerre néztünk fel.
– Találtam négyet, az ötödiket nem mutatod meg bónuszként? – alkudozott, mire mosolyogva ráböktem a könyvére.
– Jó, de biztos, hogy megértetted? Vagy végig tippeltél…
– Megértettem. Ott van a „mint” – tárta szét a karjait, mire megtapsoltam. Ha ő lehet gúnyos, akkor én is. – Na, hogy állsz a szavakkal? – húzta maga elé a füzetem.
– Alakul.
– Kérdezhetek?
– Inkább ne!
Cortez belenézett a füzetembe, aztán a tollával a kezében közelebb húzta a székét hozzám, és úgy kezdte magyarázni, hogy az angolban nincs a tárgyaknak neme, meg ilyesmi. Ott ültünk egymás mellett, teljesen közel, és mindketten a füzetem fölé hajoltunk. Olyan zavarban voltam, hogy konkrétan azt sem tudtam, hol vagyok, nemhogy még megértsem, amit magyaráz. Pedig tényleg jót akart, csak sajna nem nagyon tudtam figyelni rá. – Most már érted? – kérdezte.
– Persze – bólogattam, és csak reméltem, hogy nem kérdez vissza.
– Akkor jó.
Vacsora után az angolfüzetemmel a kezemben ültem a babzsák fotelemben, és Cortez kézírását tanulmányoztam (egy csomót belejavított a füzetembe). Menthetetlenül bele vagyok esve. Jaj.
Rajzóra: 5/2 – ciki volt, de megvan a kettes. Hurrá.
Cortez: 5/5* – összeillünk. Csak ő ezt még nem tudja. J
Virág msn-en: 5/4 – egy óránk volt, az alatt megbeszéltük a „Cortez-angolházi” esetet, na meg Tóth Gabi Érte megérte című számát, aminek a dalszöveges változatát addig néztük (és énekeltük) a videómegosztón, hogy megtanultuk a szövegét. J Ja, és szerintem ez a dal pont illik a Cortezzel való kapcsolatomra, de Virág állítja, hogy az egész szöveg Pete Wentzről és róla szól. Nem hinném, de mindegy.J
Anne Shirley: 5/5 – klassz könyv, egész sokat haladtam vele.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése